Usporedite prosječne mjesečne neto i bruto plaće u Hrvatskoj, u svih 20 županija i Gradu Zagrebu. Karta i tablica prikazuju podatke za drugo tromjesečje 2026., a rast plaća uspoređuje isto razdoblje 2025. i 2026. godine (Državni zavod za statistiku).

Prosjek RH · neto 1.553 € bruto 2.181 €
Najviša prosječna neto plaća 1.784 € Grad Zagreb
Najniža prosječna neto plaća 1.373 € Virovitičko-podravska
Najveći rast neto plaće +8,9% Krapinsko-zagorska · 2025/2026
Najmanji rast neto plaće +6,8% Ličko-senjska i Dubrovačko-neretvanska · 2025/2026
Vrsta plaće
Regija (NUTS 2)
prosjek RH

Tamnije (crnije) = niža plaća · svjetlije zeleno = viša plaća

Prosječne neto i bruto plaće po županijama: tablica

Kliknite zaglavlje stupca za sortiranje. Kliknite redak za odabir županije.

Prosječne mjesečne neto i bruto plaće u eurima, drugo tromjesečje 2026. Rast neto plaće uspoređuje isto tromjesečje 2025. i 2026. Izvor: DZS.
# Županija Regija Neto (€) Bruto (€) Rast neto Neto vs. prosjek RH
·Republika Hrvatskadržavni prosjek1.553 €2.181 €——
1.Grad ZagrebGrad Zagreb1.784 €2.604 €+7,5%+14,9%
2.ZagrebačkaSjeverna Hrvatska1.583 €2.206 €+7,9%+1,9%
3.Primorsko-goranskaJadranska Hrvatska1.564 €2.189 €+7,7%+0,7%
4.KarlovačkaPanonska Hrvatska1.535 €2.113 €+7,3%-1,2%
5.Krapinsko-zagorskaSjeverna Hrvatska1.525 €2.107 €+8,9%-1,8%
6.Splitsko-dalmatinskaJadranska Hrvatska1.494 €2.085 €+7,6%-3,8%
7.Osječko-baranjskaPanonska Hrvatska1.478 €2.034 €+8,0%-4,8%
8.ZadarskaJadranska Hrvatska1.462 €2.015 €+7,1%-5,9%
9.Šibensko-kninskaJadranska Hrvatska1.460 €2.023 €+6,9%-6,0%
10.IstarskaJadranska Hrvatska1.455 €2.029 €+7,1%-6,3%
11.VaraždinskaSjeverna Hrvatska1.448 €2.006 €+7,8%-6,8%
12.Sisačko-moslavačkaPanonska Hrvatska1.448 €1.999 €+7,3%-6,8%
13.Dubrovačko-neretvanskaJadranska Hrvatska1.446 €1.995 €+6,8%-6,9%
14.Koprivničko-križevačkaSjeverna Hrvatska1.437 €1.985 €+7,6%-7,5%
15.MeđimurskaSjeverna Hrvatska1.436 €1.967 €+7,9%-7,5%
16.Požeško-slavonskaPanonska Hrvatska1.423 €1.947 €+7,2%-8,4%
17.Ličko-senjskaJadranska Hrvatska1.410 €1.938 €+6,8%-9,2%
18.Vukovarsko-srijemskaPanonska Hrvatska1.409 €1.899 €+7,2%-9,3%
19.Bjelovarsko-bilogorskaPanonska Hrvatska1.404 €1.916 €+7,3%-9,6%
20.Brodsko-posavskaPanonska Hrvatska1.388 €1.895 €+6,9%-10,6%
21.Virovitičko-podravskaPanonska Hrvatska1.373 €1.865 €+7,6%-11,6%

Metodologija i obuhvat

Razdoblje i izvor

Prosječne mjesečne isplaćene neto i bruto plaće po zaposlenome u pravnim osobama za drugo tromjesečje 2026. (travanj – lipanj). Izvor: Državni zavod za statistiku, prvi podaci RAD-2026-1-6/2, objavljeni 28. kolovoza 2026. Stopa rasta je nominalni indeks u odnosu na isto tromjesečje 2025. godine.

Obuhvaćeni zaposleni

Obuhvaćeni su zaposleni u pravnim osobama svih oblika vlasništva, tijelima državne vlasti i tijelima lokalne i područne samouprave. Nisu obuhvaćeni zaposleni u obrtu i slobodnim profesijama te osiguranici poljoprivrednici. Zaposleni u nepunom radnom vremenu preračunati su na ekvivalent punoga radnog vremena. Podaci su iskazani prema mjestu prebivališta/boravišta zaposlenog.

Regije

Regijski filter slijedi nacionalnu klasifikaciju statističkih regija HR_NUTS 2021. (NUTS 2): Grad Zagreb te Sjeverna, Panonska i Jadranska Hrvatska. Radi usporedivosti, boje na karti uvijek koriste istu državnu ljestvicu — filtriranje ne mijenja raspon boja.

Izvori

Česta pitanja o prosječnim plaćama u Hrvatskoj

Kolika je prosječna neto i bruto plaća u Hrvatskoj?

U drugom tromjesečju 2026. prosječna mjesečna neto plaća iznosila je 1.553 eura, a bruto plaća 2.181 euro. Podaci se odnose na zaposlene u pravnim osobama, ne na sve zaposlene u Hrvatskoj (DZS, drugo tromjesečje 2026.).

Gdje je najviša, a gdje najniža prosječna neto plaća?

Među županijama i Gradom Zagrebom najvišu prosječnu neto plaću ima Grad Zagreb, 1.784 eura. Najniža je u Virovitičko-podravskoj županiji i iznosi 1.373 eura, prema istom DZS-ovu pregledu za drugo tromjesečje 2026..

Prikazuje li karta plaće prema mjestu rada ili prebivalištu?

DZS županijske podatke iskazuje prema mjestu prebivališta odnosno boravišta zaposlenog. Županiju zato ne treba tumačiti kao mjesto rada zaposlenog (metodološka objašnjenja DZS-a).

Što znači rast plaće 2025/2026 i kako se karta ažurira?

Rast prikazuje nominalnu promjenu prosječne neto plaće u drugom tromjesečju 2026. u odnosu na isto tromjesečje 2025. godine (DZS). Na karti se prikazuje navedeno razdoblje; podaci se mijenjaju nakon provjere nove službene objave i uredničke potvrde, a ne automatski pri svakom otvaranju stranice.